ZAČÍNÁME S CHOVEM

Tento návod se pokusím rozložit do několika okruhů, pomocí kterých pochopíte základy chovu želv. Samozřejmě nejlepším způsobem chovu u evropských druhů želv je venkovní chov a zimování. Ale ve většině případů je želva pořizována v zimním období. Důvod je jednoduchý, želvy se líhnou v období červenec - srpen a následně se musí vyřídit registrace (CITES), což trvá i pár měsíců. Dalším důvodem je, že želvu mladší minimálně půl roku je veliké riziko prodávat. Želva po vylíhnutí je po delší dobu vyživována ze žloutkového vaku, z kterého si bere to nejdůležitější. Je to normální, protože ve volné přírodě se po vylíhnutí prakticky začíná připravovat na zimování. A při zimování musí z něčeho čerpat. I když se za pár dní od vylíhnutí rozežere, neznamená to, že si vše bere z potravy! A proto, je riziko, že se nerozjede, dočerpá zásoby a zemře. O tomto se někdy rozepíši víc. A TEĎ ZPĚT K TÉMATU A JEDNOTLIVÝM OKRUHŮM

1. POŘÍZENÍ TERÁRIA

Základem je pořízení správného terária či želvího stolu. U terária je MINIMÁLNÍ opakuji MINIMÁLNÍ velikost terária je 100x50x50cm. A pozor, AKVÁRIUM není STŮL!

DŮVODY

- Potřeba rozdílných teplotních zón

- Zabránění nepříjemného mikroklimatu

- Snadnější nasimulování co nejpřirozenějších podmínek

Pouze správná velikost terária nestačí. Velmi důležité je správné větrání pro výměnu vzduchu. Větrání musí být dvě. Jedno spodní a druhé horní. Horní je velmi důležité a věřte, že nějaký šesticentimetrový proužek ve stropě nestačí. Teplo musí někam odcházet a NE přehřívat celé tera.

2. OSVĚTLENÍ

Velice důležitá věc je osvětlení. Pro želvu je nedostačující v místnosti mít jen světlo prostupující oknem. Želva reaguje a prospívá jen díky co nejpřirozenějším podmínkám a dle nich reaguje.

BEZ ČEHO SE TERA NEOBEJDE!

-DENNÍ OSVĚTLENÍ

Pro prosvícení terária(stolu) se používá v celé délce stropu plnospektrální zářivka, imitující denní světlo. Má hodnoty 5700 nebo 6500K, což značí studené bílé denní světlo, a Ra vyšší 90 procent (procenta podání barev)

-UVB

UVB jsou na trhu dva druhy

- UVB kompakty (spirálová žárovka, jen zdroj UVB bez tepla)

- UVB výbojky (zdroj tepla a UVB, většinou pro provoz důležitý předřadník)

- VÝHŘEVNÁ ŽÁROVKA

Jako výhřevná žárovka postačí klasická bodová (označení SPOT nebo REFLEKTOR) žárovka o wattech dle velikosti terária. Pro terárium 100x50x50 cm se obvykle používá 25-40 wattů. Vyšší wattáží by došlo k přehřátí tera. Výškově se zdroj tepla umístí tak vysoko, aby pod ním bylo 35-41 stupňů.

UVB a výhřev se v teráriu umístí do strany a vedle sebe. S příjmem tepla má želva dostat i UVB jako je tomu v přírodě. Žárovky je důležité umístit do strany pro vytvoření teplotních zón, ale ne úplně ke zdi (cca 15cm a více od boku). Osvětlení je zapnuto na 10-12 hodin denně. Nejlepším zdrojem UVB a tepla v jednom jsou VÝBOJKY S PŘEDŘADNÍKEM. Minimální výkon mají 35w a tato nejslabší je vhodná pro dobře větraná terária o velikosti minimálně 100x50x50cm.

3. SUBSTRÁT

Na toto téma často vznikají spory. Každý má zkušenost s něčím jiným, od bezprašných hoblin (drží dobře vlhkost, snadno se mění) přes písek s kokosovým vláknem (nedoporučuji a v jiném článku se rozepíši k důvodům) až k tomu co je NEJPŘÍRODNĚJŠÍ a tím je smíchaná zemina s pískem. Písek s hlínou? Co je přírodnější a přirozenější než tato kombinace? NIC !

Do terária se dá minimálně 8-10cm substrátu pro udržení správné vlhkosti (je důležité pravidelně prolévat vodou a rosit). Taková vrstva dává želvám možnost se zahrabat do vlhkého substrátu (pro želvu velmi důležité).

Nebojte se udělat želvám terén členitý a někde udělat i pořádný kopec. ROVINA JE NUDA!

4. ÚKRYT

Tak jako v přírodě je důležitý úkryt, kam se želva uchyluje před teplem a pro doslova nasání vlhkosti, v teráriu je to stejné. Úkryt umístíme do chladné části a jen na nás je, z čeho bude. Díra v kopci pod kamenem je super způsob a takový úkryt si drží nonstop vlhkost nad 90 procent.

5. MISKA S VODOU

Přístup k vodě by měl být nepřetržitý a je důležité denně měnit za čistou (želvy jsou prasátka). I když želvu nemusíte někdy vůbec vidět pít (přijímají vodu i z potravy), je vhodné, aby byla stále k dispozici.

6. KÁMEN

Do terária umístíme větší placatý kámen. Slouží jako tác na potravu a také si chůzí po něm želva brousí drápky. Zapomeňte na malé kamínky (kačírek)! Jako dekorace může vypadat dobře, ale želvám se po kamínkách špatně chodí a zapadává do nich i potrava (a plíseň je na světě). Kámen neumisťujeme nikdy pod výhřev a v jeho blízkosti!

7. DEKORACE

Jako dekorace je nejlepší obyčejný trs trávy. Želva vše stejně zničí a trs trávy snadno vyměníte každý měsíc za nový. A také je pro ni zpestřením v jídelníčku. Ve spojení s úkrytem (zasadit u vchodu) je ideální i jako přírodní úkryt a lepší simulace přirozených podmínek (lepší klima, vlhkost a jiné).

Co více dodat, toto jsou základy bez kterých se neobejdete!!! A pamatujte: VŠE JE O CITU A PŘÍRODĚ!!! Více a dopodrobna se budu jednotlivým částem věnovat v dalších příspěvcích jako například CHOVNÁ ZAŘÍZENÍ , JAK TO CHODÍ V PŘÍRODĚ A STRAVA ŽELV.

© 2018 TERADEKOR.CZ