BOUDY

typy, návody a zimování

Želví bouda, úkryt a zimoviště je u nás nedílnou součástí výběhů a já se vám zde pokusím vše popsat a dát návod jak postupovat. Vše níže popsané mám za roky vyzkoušené a využívám!!!!

DRUHY BOUD (úkrytů)

1. PŘÍRODNÍ ÚKRYT

Pokud máte malý výběh a nechystáte se ještě zimovat, nebo chcete k boudě přidat ještě další úkryt. Nejlepším způsobem jsou přirozené úkryty (nory) pod kamenem. Stačí větší placatý kámen a pod ním vytvořit noru. Je důležité myslet na bezpečí želv a umístit přírodní úkryt tak aby nedošlo při vydatném dešti k zatopení! Tento typ poskytuje želvám přirozeně v teplém období ochlazení a vlhkost z podzemí. Před úkryt je dobré vysadit traviny pro zlepšení klima uvnitř. Takový úkryt ochrání želvu stejně jako ostatní druhy níže při prvních menších mrazech. Stačí jen v chladném období vyplnit listím, slámou, …..

2. BOUDA DŘEVĚNÁ ZATEPLENÁ

Nejčastěji používaný typ je kombinace dřevo, palubky, osb, polystyren a střešní krytina (šindel, trapéz) Bouda je VŽDY bez dna!!! Jedinou výjimkou jsou boudy pro zimovaní na balkon, kdy je potřeba izolovat před mrazem i dno. Do venkovního výběhu se umisťuje bez dna pro přirozené chlazení(léto), topení(zima) z podzemí, přirozenou vlhkost a možnost zahrabání želvy. Boudu je vhodné po obvodu umístit na dlažbu, zakopané ztracené bednění a jiné. Důležité je utěsnění obvodu pro lepší funkčnost (zahrabat více do hloubky, obsypat zeminou, přilepit pěnou na ztracené bednění).

Výhodou je možnost objednání zde bez práce

3. BOUDA ZE ZTRACENÉHO BEDNĚNÍ

Jako základ stačí ztracené bednění o tloušťce 15cm. Výhoda je cenová dostupnost a možnost celoročního využití. Bednění má základ v hloubce minimálně 50cm a jedna řada nad zemí tvoří boudu (celkem tedy min 3 řady). Bednění já osobně spojuji a hlavně vyplňuji pěnou pro získání nejlepších izolačních vlastností.

Nevýhodou je potřeba trochu manuální zručnosti při dodělaní střechy.

4. KOMBINACE DŘEVĚNÁ ZATEPLENÁ BOUDA A ZTRACENÉ BEDNĚNÍ

Pro celoroční provoz s minimem práce ideální kombinace. Stačí pod zem umístit ztracené bednění dle návodu výše a na něj jen přilepit boudu například vyrobenou přímo od nás.

NÁVOD PRO CELOROČNÍ ZIMOVACÍ BOUDU

Celoroční boudy sám využívám a mám vyzkoušené na zimování v nadmořské výšce 550m. Kdy ani po několikadenních silných mrazech nejde teplota uvnitř pod bod mrazu a drží se mezi 2-5 stupni. Není potřeba žádné přitápění a funguje !!!


Na jednoduchém řezu jsou tři vrstvy ztraceného bednění (75cm) zakopány pod zem. V teplejších lokalitách stačí dvě vrstvy (50cm), bednění je spojené a vyplněné pěnou pro lepší izolaci.

-DLAŽBA na dně volně položená s mezerou pro volný přístup tepla (v zimě) a vlhkosti z podzemí. Slouží i jako ochrana před návštěvou škůdců

-DRENÁŽ (např.štěrk) dle umístění v lokalitě s vyšší podzemní vodou. Není nutností pokud na zimu krecht nevykopete a nedáte želvy do větší hloubky a nehrozí u vás vyšší podzemní voda.

-ZEMINA kyprá, lehká zem kam se má šanci želva zahrabat. Výška zeminy je v boudě vždy něco málo pod okolním terénem. Nebo se dá vybrat i více a želva umístit do větší hloubky.

-LISTÍM A SLÁMOU pak vyplním zbytek boudy jako přírodní izolant.


Na ztracené bednění jsem nalepil pěnou trámky co dům dal. U bednění 15cm a trámku 10cm získáte prostor pro vložení polystyrenu jako izolace střechy. Poté stačí dodělat střechu pomocí osb desky, šindele a pantů. Nebo lze ztracené bednění ukončit kousek s povrchem a nalepit na něj přímo zateplenou boudu. Jako výše trámek, je dobré aby i zateplená bouda byla stejná vnějším rozměrem s bedněním. A tím uvnitř vznikl pro změnu na dně prostor pro zaizolování želv polystyrenem.


Finální stav. 

Velikost zimovací boudy vždy závisí na počtu a velikosti želv, ale mé doporučení je začínat vždy na minimální velikosti 75x50cm a více. 

Další možnosti pro zimování jsou sklep a vodovodní šachta u baráku. Na zimu stačí jen přemístit želvy z boudy do plastové bedýnky se substrátem a uložit do zimoviště. Ideální teplota je od 2 do 7 stupňů.

zateplená bouda
zateplená bouda