Dieta v zimním období?

Jak moc je důležitá správná strava u želv v zimním období? To je časté téma a rád vám ukáži můj postup a názor na toto téma. Převážně v zimním období máme nutkání želvám dopřávat a překrmovat je. Ať se jedná o zimující či nezimující želvu, je důležité, pokud je v tera, želvím stolu ji dát to co potřebuje! Ale vše v míře! Jak v překrmování, tak dietě. Na výběr v zimě moc není a základem je pekingské zelí, čekanka, rukola, římský salát a jiné. Správná strava je základ, aby želva prospívala a dobře rostla. V přírodě se střídá období jara kdy se vše zelená a horkého léta kdy na výběr moc želva nemá a musí se spokojit i s velmi chudou stravou. V zimě je dobré nepřekrmovat a nerozmazlovat! V tera jim často celou zimu děláme nonstop léto a želva je nastartovaná naplno k růstu a má jediný cíl. Dostat do sebe vše co jde a nabrat na zimování. Ale Vaše želva nezimuje ač by správně měla (pokud jde o zimující druh) a to je potřeba si uvědomit. Celý rok má léto a na její organismus to není to pravé. Tou takzvanou dietou (chudou stravou) ji neuškodíte ba naopak ji to prospěje. Zkusím zde ukázat jak to dělám já.

Neuznávám názor, aby želva nedostala 3x v týdnu nic a koukala na prázdnou misku, kámen!

V přírodě také nevyleze ráno z úkrytu a i ten obyčejný trs trávy zmizel a všude jsou jen kameny, písek a hlína. Během suchého léta také nemá na výběr a pak nepohrdne ani trsem trávy. Ale pořád je tu ten trs!

Jdeme na to!

Máte na výběr dvě možnosti

  • I v zimě se dá venku najít pěkný trs trávy
  • Vypěstovat si vlastní trsy za pár dní.

V jakémkoliv zahradnictví, hobby marketu seženete travní semeno (pytlík za cca 30Kč) a kvetináčky 5x5x4 cm za 2Kč kus a obyč hlína (například z krtinců) je v zimě na každém rohu. Hlavně nepoužívejte hnojenou z obchodu!!!

Po naplnění květináče hlínou, posypeme vrstvou travního semene a přikryjeme malou vrstvou hlíny, substrátu. Po celou dobu klíčení udržujeme substrát vlhký. Po cca 10 dnech má trs již min 10cm a může jít k želvám. Buď přímo v květináči nebo zahrabat bez. U mě se po trsu zapráší za pár dní a pak ho vyndám zpět na parapet, aby dorostl a dám nový. Takto jich můžete mít z jednoho balení připravených i 30 a jen obměňovat. Trsy budou postupně dorůstat a koloběh se opakuje.

za oknem se jí bude líbit
za oknem se jí bude líbit

A ta doporučovaná dieta je na světě a má i své výhody.

Teráriu dodá hezčí vzhled a přirozenost blížící se přírodě.

Zlepší klima terária, stolu a s ním zvýší vlhkost

Poskytne želvě přirozený úkryt

Želva se nenudí když má něco nového co musí obejít, přelézt a sežrat.

A v neposlední řadě je tráva důležitým zdrojem vlákniny!

Investice cca 50kč stojí za to a uděláte pro želvu to nejlepší!!! Nevidím důvod mít nudné tera kde je vidět z jedné strany na druhou. Zkuste to, želva bude nadšená a prospěje jí to. 😊